Fogászati diagnosztika
A fél éves fogászati kontroll fontossága
Az ideális az, ha félévente megjelenünk fogászati szűrővizsgálaton, ami azért kiemelkedően fontos, mivel a szájüregi betegségek időben felismerhetőek és általában kezelhetőek is.
Tehát a fogászati problémák nagy része megelőzhető a rendszeres fogászati kontrollok betartásával. A fél éves talákozók alkalmával a fogorvos felismerheti az olyan elváltozásokat, amiknél még nincsenek tüneti a páciensnek, de kezelést igényelnek.
A kezdeti apró kezelést igénylő fogászati problémákat, ha nem vesszük észre időben és nincsenek kezelve, később magasabb költséggel és komolyabb beavatkozásokkal fognak járni.
Mi történik a fogászati szűrés alkalmával?
A teljes körű fogászati kontroll vizsgálat több lépcsőből tevődik össze.
A diagnosztika során az első lépés a szájüreg vizsgálata, ez több módon is lehetséges:
fizikális vizsgálat - megtekintés, kopogtatás, tapintás – itt megállípítható ha a szájüregben elváltozás van.
eszközös vizsgálat - felmérjük a fogak állapotát, például különböző röntgenfelvételek készítésével, vitalitás vizsgálattal (hideg levegő).
fogászati státuszt felvétel
ezek alapján kezelési tervet és árajánlatot készítünk
Milyen eszközökkel történik a diagnosztika?
A hatékony kezelés alappillére a precíz diagnosztika készítése.
A fogászatban számos berendezés áll rendelkezésünkre, amikne a segítségével hatékonyan megállípítható a páciens szájüregének állapota. Első és legfontosabb ilyen diagnosztikai eszköz a fogászati röntgen, ami olyan rejtett problémák megállípításában nyújt segítséget, amik még a legpontosabb fizikális vizsgálatok alkalmával sem fedezhetőek fel. A panoráma röntgen felvételek alapján pontos betekintést kapunk a fogak egészségéről és elhelyezkedéséről.
Két fő röntgentípus létezik:
- az intraorális - szájon belüli
- extraorális - azaz szájon kívüli
Az intraorális képalkotás a periapicalis képek (fog gyökerének a csúcsáról) készítését jelenti. Ezen a felvételen a fogív egy kisebb része jelenik meg, ami azt jelenti, hogy egy vagy két fog körvonalait, helyzetét, kiterjedését, a körülvevő periodontális rést (a fogat körülvevő csont és lágyrészeket) mutatják meg.
Az extraorális módszer ami talán ismertebb kifejezés az a panoráma röntgenfelvétel készítése. Ennek segítségével az egész fogsornak, a fogak tartószerkezetének és a csontoknak a vizsgálata is teret kap.
Extraorális diagnosztikai eszköznek számít és nélkülözhetetlen szerepet tölt be komolyabb fogászati kezelések alkalmával a CT felvétel készítése. A háromdimenziós CT berendezések képalkotása olyan nagyfelbontású felvételeket biztosít, amelyek a korábbiakban említett lehetőségeknél kimondottan részletgazdagabbak. Amivel megállapítható a teljes szájüreg és az arc területén lévő valamennyi csontképlet aránya.
A modern röntgenkészülékek 90%-kal alacsonyabb sugárdózist használnak. Ezáltal a sugárterhelés a töredéke az átlagos röntgengépekhez képest. Tehát a felvételek készítése nem ártalmas az egészségre.
CT felvétel - amit tudni érdemes róla
Egy másik nélkülözhetetlen extraorális diagnosztikai eszköz a CT. A háromdimenziós CT-s berendezések képalkotó eljárása olyan nagyfelbontású felvételeket garantál, amelyek a korábbi lehetőségeknél jóval részletgazdagabbak, ezáltal biztosítva a szájüreg és az arc területén fellelhető valamennyi csontképlet tökéletes, méretarányos leképezését.
A mai modern röntgenkészülékek a felvételek készítéséhez 90%-kal alacsonyabb sugárdózissal dolgoznak, tehát a sugárterhelés az átlagos röntgenképekhez viszonyítva a töredékére csökken, s a felvételek készítése ártalmatlan az egészségre.
Minden komolyabb beavatkozást megelőz egy 3D felvétel, amin orvosaink pontosan be tudják mérni az esetlegesen implantálandó területet.
Minden egyes vizsgálat körülbelül 20 percet vesz igénybe az anyag átadásával együtt.
Implant műtéteknél nagyon fontos a precíz, pontos elhelyezés, a modern fogászatban erre használjuk az úgy nevezett sablonokat. Amelyek a műtét során segítik fogorvosaink munkáját.
Fogászati kontroll várandósság alatt:
Kismamáknak a kötelező ellenőrzésekbe tartozik a fogászati szűrővizsgálat, mivel a várandósság alatt a női szervezet úgynevezett hormonváltozáson megy át és ez a megváltozott hormonszint eltérően hat bizonyos szervekre, így a szájüreg állapotára is. Gyakori probléma lehet a kismamáknál az ínygyulladás. Ami kezelés hiányában átterjedhet a fog tartószerkezetére és a későbbiekben fogágy-betegséget okozhat. Ez a fogak kimozdulásához, bedőléséhez, elmozdulásához de akár a fog elvesztését is eredményezheti. A gyulladt ínyben található baktériumok, ha a véráramba jutnak, gócként a szervezet bármely területén további gyulladásokhoz vezethetnek. Ez okozhat koraszülést is. Ezek tudatában a kismamáknak érdemes a várandósság alatt 3 havonta megjelenni egy kontroll vizsgálaton. Kismamák eseténben a képalkotó vizsgálat (röntgen) készítése nem kivitelezhető.
Fogászati góckutatás
Ha régóta tartó gyulladás van a szervezetében, keressen meg minket, sokszor a fogászati probléma, fogászati góc kezelése jelenti a megoldást.
Hívjon minket ha fogászati góckutatásra, vagy kontroll vizsgáltara van szüksége.
Aktuális akcióinkat ide kattintva megtekintheti.